На плланини Јагодњи и легендарном Мачковом камену испод коте 924. и на граници опсштина Крупањ и Љубовија поводом обележавања 100. Годишњице од завршетка Великог рата одржана је велика црквено народна светковина којој је присуствовало више од две хиљаде људи из овог краја као и других крајева Србије и Републике српске.
Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј је носећи у рукама кивот са честицама са моштију, уз саслуживање Преосвећеног Епископа шабачког г. Лаврентија и молитвено учешће Епископа ваљевског г.Милутина, као и бројног свештенства и свештеномонаштва из Јадра,Рађевине и Азбуковице, на Претпразништво Мале Госпојине, 20. септембра 2018.године учинио је опход око цркве а затим извршио и чин освећења споменхрама посвећеног Светом Деспоту Стефану Високом на планини Јагодњи подно Мачковог камена. Иначе спомен-храм је саграђен на земљишту које је после Другог светског рата па донедавно представљало сеоску утрину мештана села Селанца и Рујевца а који су својеручним потписима здушно подржали идеју и дали свој пристанак за подизање спомен-храма.Исти је изграђен у невероватно кратком року за само једанаесет месеци прилозима локалног становништва, Удружења потомака ратника од 1912 до 1920.године из Балканских и Великог рата,као и других Удружења која негују традиције ослободилачких ратова Србије, бројних установа,институција,појединаца и наравно Канцеларије за сарадњу са Црквама и верским заједницама Владе републике Србије која је финансијски помогла ово богоугодно дело у част и поводом обележавања 100.годишњице завршетка Првог светског рата. Спмен-храм је подигнут по пројекту архитекте Тихомира Дражића из Ваљева,а на иницијативу протојереја–ставрофора Стојадина Павловића, директора Патријаршијске управне канцеларије, који је родом управо из села на чијој се територији и налази легендарни Мачков камен.
Претпразништво Рођења Пресвете Богородице лета Господњег 2018. дан је који ће верни народ Рађевине,Азбуковице и Подриња са обе стране Дрине као и Епархије шабачке у целини, памтити дуго година и у своје летописе уписати златним словима. На епохалном Мачковом камену и чувеној коти 924. попришту једне од најкрвавијих битака Првог светског рата вођене између српске и аустроугарске војске од 15. до 22. септембра 1914.године, освећен је спомен-храм Светог Деспота Стефана Високог. Спомен–храм је посвећен свим ратницима див јунацима који су своје животе несебично положили на олтар отаџбине у једном од најмасовнијих оружаних сукоба. Бој на Мачковом камену у званичној војној историографији Српске и Аустроугарске војске „Лејцер криг“ сматра се као један од најзначајнијих и најпреломнијих момената у битци на Дрини, којом је српска војска покушала да спречи продор 5 и 6 аустроугарске армије према Ваљеву као главном комуникацијском центру северозападне Србије.
Храм Светог Деспота Стефана уз црквену архитектуру својствену традиционалном градитељству Српске цркве и уз све елементе богослужбеног садржаја садржи и сталну поставку фотокопиране документације и предмета из Битке на Дрини, са именима војника, подофицира и официра погинулих у боју на Мачковом камену. Поред осталих своја места у храму имају и принц Ђорђе Карађорђевић, који је рањен управо у боју на Мачковом камену, сликарка и добровољна болничарка Надежда Петровић, браћа Владислав и Дарко Рибникар резервни официри погинули у само два дана у ширем рејону Мачковог камена на Рожњу,као и легендарни командант четвртог пука Ужичке војске пуковник Душан Пурић.
У свом обраћању Епископ шабачки г. Лаврентије у име верног народа о ком се духовно стара,пожелео је добродошлицу и исказао своју захвалност Свјатјешем Патријарху српском Г. Иринеју због његовог доласка и началствовања у освећењу спомен-храма и служењу торженствене архијерејске литургије. Између осталог Владика је нагласио и да је лепо и част доћи овде и поклонити се жртвама свих оних који су пали за отаџбину.
Након свете Литургије Свјатјејши је благословио и преломио славски колач а жито прелио вином у част славе Епархије шабачке – Светог Стефана Троношког, док је небоземни тропар Светом Стефану Лазаревићу појао једним устима христољубиви присутни народ са свим свештенослужитељима и црквеним хором Света Три Јерарха из Крупња.
Обраћајући се у својој беседи присутнима Патријах Иринеј је између осталог истакао: “Да је ово место чекало сто година да се на њему подигне овај свети храм. Овде, где је проливена крв најлепшег дела нашег народа. Дочекали смо. Подигнут је храм посвећен Светом Деспоту Стефану, великој личности наше државе и Цркве, најобразованијем човеку свог времена. Ако негде приличе речи које Свети Пророк Мојсије чује од Господа, да скине са себе обућу јер ходи по светој земљи, приличе овде где је подигнут овај храм коме ће се обрадовати душе свих оних који положише животе на овим просторима, попут косовских и свих других јунака наше славне историје.Нека је благословен данашњи дан и сви ви који сте се данас сабрали овде да одамо пошту и узнесемо молитве за све оне који положише животе за одбрану земљу. Данас се радујемо сви ми што је ово место добило храм Богу живоме, место нашег састанка и заједничке молитве… Сви ми данас који ходамо земљом и они који су под земљом радујемо се у Господу што смо једно. Као што смо ми живи, тако су и они живи. Наша највећа радост је што данас осветисмо овај храм у славу Божју, а на радост свих нас .Вера и отаџбина оно су најузвишеније за шта се живи и умире. То су добро знали наши преци и зато су са песмом долазили овде да се одупру непријатељу, од Косова до данашњих дана. Ово је света Српска земља натопљена крвљу и испуњена костима светих мученика и зато морамо бити јединствени у добру. Само тада ће нам Господ помоћи да изађемо из својих искушења...“ једна је од порука Патријарха Иринеја.
Након Свете Литургије, на предлог Епископа Лаврентија,Патријарх Иринеј Орденом Светог Краља Милутина одликовао је добротвора Слободана Ранковића, предузетника из Лознице. Ово признање додељује се за заслуге у области задужбинарства, будући да је Свети Краљ Милутин највећи задужбинар у српској историји.Такође на предлог Епископа Лаврентија Орден Светог Владике Николаја Епархије шабачке његова светост Патријарх Иринеј уручио је протојереју–ставрофору Стојадину Павловићу, директору Патријаршијске управне канцеларије СПЦ који је иницирао и водио радове на изградњи и подизању спомен-храма Светог Деспота Стефана.
Архијерејске грамате уручене су великим добротворима; Црквеној општини Лозница,месним заједницама Рујевац и Селанац, манастирима из Лелића и Богоштице,архимандриту Авакуму, Телекому,ЕПС,Нафтној индустрији Србије,Мирку Глигорићу и Зорану Грујичићу са Јагодње, Јордану Секулићу из Планине и Милану Митровићу из Ликодре.
Добротвору Миленку Џелетовићу из Београда и бројним приложницима међу којима и председнику наше Општинске организације удружења потомака ратника 1912-1920.“Браћа Рибникар“ Љубовија проф.Сретену Цветојевићу и уједно члану одбора за изградњу спомен храма који је успео да за подизање истог прикупи 10.000 евра.
Величанственом сабрању присуствовали су између осталих и :
Представници локалне самоуправе,грађевинског одбора за изградњу спомен-храма,добротвори и приложници, директор Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама Владе Републике Србије др.Милета Радојевић,представници војске Србије пуковник Стевица Карапанџин директор Медија центра“Одбрана“,Татјана Ћитић помоћник директора за развој РТС-а,Миленко Џелетовић финансиски директор Телекома,начелник Војног музеја у Београду Градимир Матић,преко 300 чланова удружења потомака ратника 1912-1920 године из Београда,Сурчина,Обреновца,Петровца на Млави, Пожаревца,Ужица,Косјерића,Ваљева,Крупња и Љубовије,представници друштвених и културних удружења из више различитих места,многобројни верници из Србије,Републике Српске и расејања као и представници штампаних и електронских медија.
Након освећења спомен-храма по унапред предвиђеном протоколу, са благословом Његове Светости Патријарха Српског Г. Иринеја и Епископа шабачког Г. Лаврентија Његово Преосвештенство Епископ ваљевски Г. Милутин, са игуманом манастира Јовања, архимандритом Михаилом, и свештенослужитељима Шабачке епархије у присуству бројних потомака ратника од 1912 до 1920.одслужио је помен ратницима палим у Боју на Мачковом камену и Великом рату крај Спомен – костурнице на коти 924, у којој су похрањени њихови посмртни остаци.
По завршетку помена и интонирања химне Србије у државној церемонији уследило је полагање венаца бројних делегација које су предводили:Државни секретар министарства за рад,запошљавање,борачка и социјална питања Светозар Алексов,представници локалних самоуправа Крупња и Љубовије и бројне делегације удружења и друштава који негују револуционарне и ослободилачке традиције Србије између којих и:
Републички одбор Савеза удружења потомака ратника 1912-1920. Србије,градски одбори истог удружења из Пожаревца,Ужица и Ваљева.Општински одбори из Петровца на Млави,Обреновца,Сурчина,Косјерића и наше општинске организације „Браћа Рибникар“Љубовија коју је предводио председник Светен Цветојевић-Цвеле заједно са ученицима основних и средње школе из Љубовије Николином Полић и Славишом Ћирић,као и делегације Убнора Крупња и Љубовије,удружења ветерана ратова 1999.из Ужица и Љубовије,Равногорски покрет из Зворника и други.
Након полагања венаца присутнима су се обратили преседник општине Љубовија г.Милован Ковачевић који је говорио о величини и значају битке на Мачковом камену као и у име Министарства за рад,запошљавање,борачка и социјална питања државни секретар г.Светозар Алексов.
За близу две хиљаде присутних званица и верног народа грађевихски одбор за изградњу спомен-храма приредио је трпезу љубави током које су се обратили у име награђених и грађевинског одбора крстоносни прота Стојадин Павловић,државни секретар у минстарству рада и социјалне политике Светозар Алексов и директор Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама др.Милета Радојевић.

Видео погледајте овде.